Antigona

Sofokles
Píše sa rok 442 pred n. l. Tébska princezná Antigona v rozhodovaní dáva prednosť morálke aj za cenu trestu smrti. Príbeh nestráca na aktuálnosti ani dnes, kedy ľudské rozhodnutie býva častokrát odrazom výhodnejšej ponuky a cnosť sa stáva len pojmom z učebníc.

Základné informácie

PREMIÉRA

1. Jún 2020

DĹŽKA

40 minút

AUTOR

Sofokles

SCENÁR

Matúš Oparty

RÉŽIA

Matúš Oparty, Branislav Matuščin

DRAMATURGIA

Rastislav Dvorák

KAMERA

Martin Jurči

ZVUK

Maroš Olah, Igor Jedinák

SVETLO

Ján Kunik

STRIH

Marek Bihuň, Martin Kasala

SCÉNA

Dáša Veselovská

KOSTÝMY

Dáša Veselovská

MASKY

Ria Pontikis

OBSADENIE

Moderátor: Mário Zeumer

Sofokles: Branislav Matuščin

Antigona: Lívia Bielovič

Isména: Ivana Kološová

Kreón: Jozef Šimonovič

Haimón: Rastislav Dvorák

Strážca: Radoslav Konečný

Náčelník zboru: Andrea Sabová

Teiresias: Ivana Kološová

Posol: Radoslav Konečný

OBSAH

Projekt Filmteratúra je súborom sfilmovaných epizód, pričom každá epizóda rozoberá iné literárne dielo svetovej či slovenskej literatúry. Príbehy literárnych diel sú vsadené do udalostí, ktoré hýbali dejinami sveta počas autorovho písania daného diela.

Prvá epizóda projektu Filmteratúra nesie názov Antigona – Prvá feministka.

Moderátor literárnej relácie si za hosťa zvolil najznámejšieho autora gréckej tragédie Sofokla. Časová linka nás prenesie do obdobia Antickej literatúry. Dej sa odohráva v meste Téby, kedy po smrti kráľa Oidipa zahynú vo voje i jeho dvaja synovia Eteokles a Polyneikes. Eteokles bol pochovaný s patričnými poctami, zatiaľ čo na príkaz nového vládcu Kreóna bolo telo Polyneika ponechané divej zvery.

Gradácia deja nastáva keď Polyneikova sestra Antigona chce svojho brata pochovať aj pod hrozbou trestu smrti. Ako to celé dopadne? Prečo Sofokles ako autor diela Antigona urobil hrdinku svojej tragédie mladú ženu? Odpovede so štipkou humoru na tieto a mnohé ďalšie otázky sa dozviete, keď si pozriete prvú epizódu nášho projektu Filmteratúra.

Ukážka

Galéria